Цифровий етикет 2020: правила гарного тону, коли ви онлайнЦифровий етикет 2020: правила гарного тону, коли в...

Саморозвиток
2 роки тому
23328

Діловий етикет в інтернеті не обмежений чіткими правилами, ніким не встановлений і не затверджений. Тому ми самостійно визначаємо обстановку і межі дозволеного, щоб знайти потрібне слово, правильний час і відповідний спосіб взаємодії.

Не ігноруйте цифровий етикет, адже статистика свідчить — спілкуємося через інтернет ми не менше, а то й більше, ніж вживу. У 2020 році We Are Social та Hootsuite провели дослідження і надали щорічну статистику інтернету:

  • майже 60% людства вже онлайн;

  • кожен користувач проводить в середньому 100 днів на рік в інтернеті, 6 годин 43 хвилини кожен день;

  • 50,1% інтернет-трафіку припадає на мобільні пристрої.

Сьогодні ми в більшості обговорюємо робочі питання саме онлайн. Грамотна онлайн взаємодія з колегами, керівниками або замовниками поліпшить розуміння і довіру. Людина, яка дотримується ділового етикету в інтернеті, викликає прихильність до себе, тому що поважає межі і час співрозмовника.

Соцмережі, месенджери або пошта?

Поштою сьогодні частіше відбувається перша взаємодія, знайомство з роботодавцем, клієнтом або колегою. Якщо потрібно вперше зв’язатися з роботодавцем або шукачем, зазвичай вибір такий: телефон або email. Для першого листування підійде пошта, де спілкування формальне, і не припускає порушення особистого простору. На етапі email-листування домовляються про деталі співпраці, там же затверджують найбільш прийнятний спосіб подальшого спілкування.

Socmerezhі, mesendzheri abo poshta?

Неправильно давати однозначну відповідь або чітку рекомендацію про те, який засіб для постійного листування вибрати. Користувачі розділені на протилежні табори, де кожен віддає перевагу або фейсбуку, або телеграму і вайберу, а інші пошті та скайпу. Прихильники кожного типу онлайн взаємодії відстоюють свої переконання і зціпивши зуби зраджують їх.

Дослідження Kantar TNS CMete 2019 року показує, що українці віддають пріоритет у спілкуванні через Viber — встановлений на 96,2% мобільних пристроїв, Facebook Messenger користуються 67,1% користувачів, а на третьому місці Telegram — 46,7%.

У соцмережах користувачі дивляться і коментують публічно, але рідше вступають у листування. Соцмережі передбачають лайки, коменти, скролінг стрічки новин — байдикування. У той час як месенджери, це більш закритий простір, де людина збирає спільноту, в яку входять тільки важливі контакти і чати. Тому, наприклад, сидячи на роботі, не зовсім прийнятно відкривати соцмережі, а ось месенджери — допустимо і буденно.

Правила ділового листування у месенджерах

Рвані повідомлення. Коли відправляють кожний рядок окремим повідомленням, що виходить довгий ланцюг коротких фраз, які супроводжуються безперервними звуками сповіщення. Такий тип спілкування відштовхує багатьох. Проявіть повагу до співрозмовника, можливо він сконцентрований і виконує важливу задачу, а ви набридаєте десятками повідомлень, замість одного, структурованого і лаконічного.

Голосові повідомлення. За войсами складно відстежити хід листування, по ним не можна виконати пошук за ключовими словами. Щоб прослухати голосові повідомлення, потрібно надіти навушники, які не завжди під рукою і часто недоречні у робочій атмосфері. Людина, відправляючи голосове повідомлення, демонструє зневагу до співрозмовника, ставлячи на перше місце особисті зручності.

Самотнє «Привіт». Не відправляйте односкладові повідомлення, де тільки привітання і немає конкретики, а потім не чекайте поки співрозмовник також напише самотнє безглузде «привіт». Привітайтеся, і в тому ж повідомленні відразу переходите до справи.

Емодзі. На перших стадіях знайомства і налагодження співпраці уникайте смайликів. Коли градус серйозності у листуванні досягне відповідної межі, сміливо використовуйте доречні емодзі — але не переборщіть. Емодзі допомагають чіткіше донести тон і емоції, вони полегшують напружену ситуацію.

Невизначеність і недомовки. У житті, коли спілкуємося з людиною, ми можемо сказати — «зрозуміло», підкресливши це чемним поглядом або м’якою посмішкою. Але якщо написати у чаті «зрозуміло.», показово поставивши крапку в кінці, співрозмовник швидше запідозрить образу. Отож короткі та односкладові відповіді краще не доповнювати крапкою — це сприймається як сарказм. У подібних випадках, доповніть текст доречним емодзі, щоб не вводити в оману співрозмовника.

Kak perepisyvat'sya v korporativnyh chatah

Як листуватися у корпоративних чатах

Пишіть тільки по справі. Намагайтеся у загальних чатах писати інформацію, яка важлива і актуальна хоча б для чверті учасників. Теми і питання, які мають пряме відношення до однієї людини, не чіпайте у чаті, переходьте до особистого листування.

Будьте послідовні. Якщо відповідаєте не на останні повідомлення, тоді знайдіть у чаті потрібну репліку і посилайтеся на неї.

Уникайте необгрунтованих суджень. Не пишіть однозначно: «не підходить», «мені не подобається» чи «ні». Підкріплюйте кожну оцінку або критику коментарями і аргументами. Не змушуйте інших розпитувати у вас пояснення.

Не приймайте серйозних рішень у месенджерах. Не розпочинайте важливі переговори, не встановлюйте домовленостей і робочих правил, термінів і обов'язків у чатах. У них легко позбутися доказів і слідів. Обман або невиконання обіцяних умов ви не доведете, наприклад юридично, так як людина може видалити свої небажані повідомлення для користувачів.

Підбиваємо підсумки

Пошта — це надійний і тактовний спосіб вперше написати людині по робочих питаннях.

Месенджери — повідомлення від незнайомих користувачів часто сприймаються як спам і вторгнення в особистий простір. Якщо людина заздалегідь не вказала, що схвалює зв’язок по мессенджерам, виберіть пошту.

Соцмережі — неоднозначний варіант. Перегляньте сторінку людини, якій хочете написати. Якщо профіль не закритий, людина веде себе відкрито, розповідає на сторінці про роботу — пишіть. Але якщо сторінка схожа на місце, де людина спілкується з близькими і друзями, тоді обирайте пошту.

Коли варіантів крім соцмереж і месенджерів немає, тоді напишіть лаконічного листа: відрекомендуйтесь, структурно викладіть мету звернення, уточніть зручний спосіб подальшого листування. Бажано вказувати, звідки у вас контакти співрозмовника: назвіть ресурс або посилайтеся на людину.

Didzhital etiket 2020

Коли ми знаходимо або отримуємо контакти для зворотного зв’язку, у них людина вказує відповідні типи взаємодії — не пропускайте це і пишіть туди, куди вказала людина. Також самі, у резюме або на ресурсах, де вас знаходять, вказуйте зручний засіб для листування — так ви спростите життя колегам, рекрутерам або майбутнім керівникам.

Зателефонувати або написати?

Від несподіваних дзвінків деякі стривожено здригаються, а незнайомі номери сприймають як спам. Етичним вважається завчасно попереджати людину перед дзвінком повідомленням у месенджері. Сьогодні, коли ми постійно доступні у чатах, це не означає того, що ми доступні до прямої розмови через дзвінок. Писати повідомлення практичніше і ввічливіше, ніж дзвонити: співрозмовник відповість, коли звільниться, до того ж листування дозволяє паралельно займатися іншими справами.

Враховуйте час і графік роботи співрозмовника

Поважайте вільний час своїх колег, не пишіть без крайньої потреби вечорами і у вихідні. Але з іншого боку, в робочий час не ігноруйте повідомлення. Якщо відреагувати одразу не можете, напишіть співрозмовнику, що відповісте пізніше.


Підписуйтесь на наш Telegram-канал та будьте в курсі нових статей та інших цікавих матеріалів.